Menstruációt megelőző panaszok és tápanyagok
2022.05.24. 9:11Az amit eszünk és iszunk, vagy bizonyos esetekben éppen amit nem eszünk vagy nem iszunk, közvetlenül összefügghet a menstruációt megelőző, életünket megkeserítő panaszokkal. Magas szintű tudományos bizonyítékok állnak már rendelkezésünkre a nők étrendjének a PMS, azaz Premenstruációs Szindróma kialakulására valamint az ezzel járó tünetek súlyosságának alakulárása vonatkozóan. Az alábbiakban azokat a tápanyagokat mutatjuk be, amelyek esetében eddig a legegyértelműbb összefüggéseket észlelték eddig.
Kalcium és D-vitamin
Egyes vizsgálatok szerint a vér kalcium és D vitamin szintje alacsonyabb a PMS-ben szenvedő nők esetében. Ez a két tápanyag például az ösztrogénnel való kapcsolata révén befolyásolhatja a tünetek alakulását. Az ösztrogén ugyanis javítja a kalcium felszívódását az emésztőszervrendszerben és segít fenntartani az ideális kalciumszintet a csontokban. Emiatt is lehet az, hogy az alacsonyabb ösztrogéntermeléssel járó állapotokban, mint pl. a menopausában, az anorexiában vagy a radikálisan sportolók körében magasabb a kalciumhiány kialakulásának rizikója, annak minden velejárójával.
Bár a kalciumhiány sokszor figyelemfelkeltő tünetek nélkül van jelen, különösen akkor, ha az csak enyhe mértékű és hosszútávon fennálló, hoztunk azért néhány példát a kalciumhiány következtében kialakuló tipikus tünetekre:
- szorongás
- depresszió
- fokozott fáradtság
- izomgörcsök
- csontritkulás
Ha megnézzük a PMS-re jellemző tüneteket közül (előző cikkünk) több is átfedésben van a kalciumhiány tüneteivel. Ez természetesen még nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden PMS-re jellemző tünettel küzködő nő kalciumhiányos és hogy a kalcium magasabb bevitele egy csapásra megoldja minden problémánkat.
Már csak azért sem, mert a kalcium alacsonyabb szintjének leggyakoribb okai közé tartozik a D vitamin ideálisnál alacsonyabb szintje. (és egyébként a magnéziumé is, de erről picit később..), Ennek oka, hogy a kalcium megfelelő helyeken történő hasznosulásában hatalmas szerepe van a megfelelő mennyiségű D-vitaminnak is.
Szóval nem meglepő az összefüggések fényében, hogy az eddigi kutatási eredmények alapján úgy tűnik, hogy a kalcium és a D-vitamin táplálékok és étrendkiegészítők útján történő magasabb bevitele csökkentheti a PMS kialakulásának kockázatát. Egy több ezer nőt vizsgáló tanulmányban pl. azt találták, hogy az élelmiszerforrásokból származó kalciumbevitel fordítottan függ össze a PMS kialakulásával, továbbá a legmagasabb kalciumbevitellel rendelkező nőknél kb. 30%-kal csökkent a kialakulás kockázata. D vitamin ügyileg pedig 41%-os kockázacsökkentést figyeltek meg.
Számszerűsítve a bevitelt a rizikócsökkentő hatások már 1200 mg kalcium + 400 NE D vitamin bevitel mellett is megfigyelhetőek voltak.
Eddig csak a kialakulás esélyeiről értekeztünk, de mi a helyzet a már kialakult állapotok esetén ?
Egy, a már PMS-sel diagnosztizált nők körében végzett felmérésben összefüggést figyeltek meg az elégtelen D vitaminszint és a fizikai tünetek, különösen a mellek érzékenysége, valamint az általános fájdalmak között. Ezek az eredmények rávilágítanak ezen tápanyag potenciális befolyására a specifikus tüneteket csökkentésében.
Szó mi szó a kalcium és a D vitamin ideális bevitelének és szintjének biztosítása csak előnyünkre válhat a PMS-re jellemző tünetek kapcsán.
A kalcium ideális étrendi forrásai:
- tejtermékek
- apró (nemzavaró) szálkás halak, pl. szardínia
- csontleves
- zöldlevelesek
A D vitamin forrásai: élelmiszerek útján érdemi mennyiséget nem tudunk bevinni, így marad a napfény és a kiegészítés
Magnézium
Következő fontos tápanyagunk a magnézium, mivel a szervezet magnézium ellátottsága is kiemelt jelentőséggel bírhat a menstruációt megelőző tünetek súlyossága kapcsán. A magnézium kiegészítéssel kapcsolatban az alábbiakat figyelték meg:
- mérhető hangulatjavulást
- csökkent vízvisszatartást, tehát a vizesedést
- a mellek érzékenysége és a puffadás is csökkent
- és a súlygyarapodás mértéke is kisebb
És hamár korábban említettük a kalcium és magnézium kapcsolatát, akkor most egy kicsit ki is fejtjük: a D vitamin mellett még a magnézium az a tápanyag, ami segíti a kalcium sejtekbe történő bejutását és szállítását. Viszont a magnézium vagy épp kalcium egymáshoz képest viszonyított egyenlőtlen bevitele súlyosbíthatja a egyik vagy másik tápanyag hiányát, mivel a magnézium és a kalcium verseng a vékonybélben történő felszívódásért.
És még egy kis plusz csavar: a helyes Kalcium:Magnézium megteremtése a szervezet D vitamin státuszát is befolyásolhatja. Szóval ez a három tápanyag több ponton is oda-vissza hat egymásra.
A magnézium ideális étrendi forrásai:
- mélyzöld levelesek
- mogyoró és diófélék
- halak
Ez csak 3 kardinális tápanyag volt, melyek optimális bevitelének kialakításával érdemi lépéseket tehetünk a menstruációt megelőzően felmerülő kisebb vagy nagyobb nyűgök ellen. Következő cikkünkben folytatjuk, hogy teljesebb képet kapjatok!
Bár a helyesen összeállított étrend és a célzottan alkalmazandó étrendkiegészítők önmagukban valószínűleg nem akadályozzák vagy oldják meg a PMS-t, minden bizonnyal nagy jelentősége van, nem véletlenül javasolja elsődlegesen az életmód terápiát több nagy szervezet is. Plusz a szervezet tápanyagszükségleteinek valós kielégítése a menstruációs ciklushoz köthető tüneteken túl még a halom dologban segíthetnek nekünk, tehát a várható előnyök jóval túlmutathatnak az eddig leírtakon!
A bejegyzés megírásához felhasznált szakirodalmak:
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/
- https://academic.oup.com/advances/article/12/2/291/6053157
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321735#hypocalcemia-and-hypokalemia
- https://www.todaysdietitian.com/newarchives/0316p50.shtml
Kategória: Hírek